Sauna fińska – jak się ubrać?

Sauna fińskanago, w kostiumie kąpielowym, a może w ręczniku? Czy do sauny publicznej ubieramy się inaczej niż do sauny domowej? Czy to, w jaki sposób się ubierzemy (lub nie ubierzemy) będzie miało wpływ na działanie sauny? Przed skorzystaniem z łaźni fińskiej w domu, aquaparku, hotelu czy sanatorium, warto znać odpowiedzi na powyższe pytania aby zapewnić sobie maksymalny komfort oraz doświadczyć wszystkich dobroczynnych działań gorącego powietrza.

sauna fińska

Co to jest sauna fińska?

Sauna fińska czyli inaczej sauna sucha to pomieszczenie, w którym panuje bardzo wysoka temperatura (optymalnie – 90 stopni Celsjusza) oraz bardzo niska wilgotność powietrza (od 5% do 15%), a do uzyskania takich parametrów wykorzystuje się piec. Sesja w takiej saunie prowadzi do zwiększenia temperatury ciała, a co za tym idzie przyspieszenia krwioobiegu, stąd dobroczynne działanie na cały układ krwionośny. Sauna sucha polecana jest astmatykom czy osobom cierpiącym na reumatyzm. Poprawia stan skóry i cery, jest nawet stosowana przy leczeniu depresji.

Oprócz coraz częstszej możliwości skorzystania z niej na basenach czy w hotelowym SPA popularne jest montowanie lub budowanie sauny przydomowej. Sauna fińska do domu to obecnie topowy model wielu producentów. Trudno się dziwić – zalety jakie posiada są ogromne i warto mieć je na tzw. wyciągnięcie ręki.

Jak ubrać się do sauny fińskiej?

Osoby zawodowo związane z ochroną zdrowia czy szeroko rozumianym dobrostanem fizycznym człowieka a nawet każdy producent saun są zgodni – sauna fińska to miejsce, z którego należy korzystać nago. Całkowicie nagie ciało poza tym, że zapewnia:

  • odpowiednią i dobroczynną wymianę gazową skóry,
  • oraz odtyka pory co jest zdecydowanie bezpieczniejsze.

Ręczniki oraz syntetyczne stroje kąpielowe nagrzewają się w inny sposób niż ciało i mogą w skrajnych przypadkach powodować oparzenia, a w mniej drastycznych – zniszczyć się.

A co z sauną publiczną?

Czy w miejscach publicznych obowiązują inne zasady, a pojawienie się w nich bez sukienki z ręcznika lub bez stroju kąpielowego uznawane jest za gafę? Wręcz przeciwnie. To okrycie jest kompletnym faux pas. Z tej przyczyny wiele osób rezygnuje z korzystania z sauny fińskiej. Szczególnie gdy jest ona koedukacyjna. Jeśli bariera nagości z jakiegoś powodu jest granicą, której absolutnie nie chcemy przekroczyć w miejscu publicznym – sauna fińska domowa lub wynajem sauny na godziny może być pomocnym rozwiązaniem.

Leave a Reply