Jak przebiega montaż i instalacja domofonów?

Czy jesteś na etapie wykańczania domu? A może masz już wszystkie prace remontowe wykonane, ale zastanawiasz się nad tym, jak możesz zabezpieczyć swój dom? Jedną z możliwości jest montaż domofonów. Jak przebiega montaż, a jak konserwacja domofonów? Poniżej podpowiadamy krok po kroku jak należy zainstalować domofon.

Co to jest domofon?

Domofon jest urządzeniem głosowym, które służy do komunikowania się na małe odległości. Składa się z kasety zewnętrznej oraz unifonu, który zawiera część naścienną i słuchawkę. Niektóre z modeli mają dodatkowo kamerę z wyświetlaczem. Takie urządzenia są inaczej nazywane videofonami.

Jak powinna przebiegać instalacja domofonu?

Podłączenie domofonu przebiega w kilku krokach. Od czego zacząć montowanie domofonu?

  • Prace przygotowawcze

Najpierw wyłącz bezpiecznik główny. Wykonaj to za pomocą narzędzi, które mają certyfikat na znak bezpieczeństwa. Przygotuj także niezbędne narzędzia, które wykorzystasz podczas instalacji domofonu: szczypce tnące, szczypce do ściągania izolacji, wiertarka, kołki rozporowe, wkrętak z izolowaną rękojeścią. Potrzebny jest także przewód, dzięki któremu połączysz kasetę zewnętrzną z unifonem.

  • Podłącz przewód na zewnątrz

Jeśli chcesz podłączyć domofon w domu jednorodzinnym, wykonaj wykop od domu do furtki. Umieść w nim przewód elektryczny. Następnie zamontuj kasetę bramofonową, wykorzystaj do tego kołki. Z kolei podtynkową kasetę umieść na słupku lub w ścianie. W konstrukcji wykonaj otwór. Możesz przykleić kasetę do wewnątrz za pomocą zaprawy cementowej. Wykonaj jeszcze bruzdę na przewód i połącz go z kasetą. Podczas montażu możesz wykorzystać przewód 2 – żyłowy, 4 – żyłowy i 6 – żyłowy.

  • Podłącz przewód w domu

Kastę w domu powinieneś podłączyć tak samo jak na zewnątrz. Pamiętaj o tym, że zasilanie domofonu może odbywać się na dwa sposoby. Jeśli unifon zawiera transformator, wystarczy, że podłączysz domofon bezpośrednio do gniazdka. Domofon może także umieścić w transformatorze poza unifonem.

Czym jest konserwacja domofonów?

Konserwacja domofonów polega na regularnym sprawdzaniu funkcji oraz sprawności urządzenia. Podczas przeprowadzania testów na urządzeniu, możliwe są do wykrycia nawet najmniejsze nieprawidłowości. Jeśli zauważysz, że urządzenie działa nieprawidłowo, zleć wykonanie jego naprawy profesjonalnej firmie: http://www.cdj.com.pl/. Dzięki temu będziesz miał pewność, że czynność jest wykonana prawidłowo.

Leave a Reply